Ako a prečo to začalo?

Vždy keď človek začne praktizovať jogu tak sa mu život obohatí o nové skúsenosti, nové pocity, nových ľudí a nové príležitosti. Takto vznikla aj Vimana. Volám sa Jozef a som zakladateľom Vimany – priestoru určeného na vzdelávania a praktizovanie jogy. Vo Vimane sa bude praktizovať joga v jej tradičnej podobe a každému záujemcovi bude vysvetlený kompletný systém Aštanga jogy.

Aštanga joga je jedným z najstarších systémov jogy. Tento systém jogy je zameraný na upriamenie pozornosti na to najdôležitejšie – na seba. Jednou z najstarších definícií jogy, ktorá pochádza z diela Yoga Sūtra od Patanjaliho je veta „Yogaḥ-cittavṛtti-nirodahaḥ“, teda „Joga je zastavenie pohybov mysle“.

Celý náš život je naša myseľ vystavovaná nesmiernemu množstvu vnemov a tak je väčšinu času mimo nás. Ak aj je pozornosť upriamená na nás samých, je to vo väčšine prípadov len na veľmi krátku chvíľu. Prax Aštanga jogy však túto pozornosť smeruje na nás a učí nás tak lepšie porozumieť vlastnej mysli a telu.

Dych, pozornosť a ásany (fyzické pozície), sú presne definované a preto počas praxe nemusíte na podložke “vymýšľať” alebo upriamovať svoju pozornosť na učiteľa aby ste sa pozreli čo nasleduje ďalej. Počas hodiny učiteľ nedemonštruje ásany na sebe, žiaka na prvých hodinách navedie do ásan ústne.

Existuje veľká domnienka, že ak nie ste flexibilný tak nemôžete praktizovať jogu. Joga je hlavne o vnútornej práci. A je to úžasný nástroj na transformáciu mysle a tela. Aštanga Yoga má taktiež obrovské terapeutické benefity. Pri správnom praktizovaní a spojení pohybu s dychom sa začne kumulovať vnútorné teplo (Agni) a prostredníctvom neho aj pot, ktorý je vysoko terapeutický.

„Yoga is for internal cleansing, not external exercising. Yoga means true self-knowledge.“

„Joga je vnútorná očista, nie vonkajšie cvičenie. Joga znamená to pravé sebapoznanie.“

– K. Pattabhi Jois

Keď som začínal s jogou, bral som ju ako oddych, ako relaxačné cvičenie pri ktorom na chvíľu zabudnem na stres v práci. Ako plus som bral to, že si ponaťahujem svoje telo, ktoré väčšinu času sedelo v aute, alebo za počítačom. Dnes už ale viem, že joga je oveľa viac ako relaxačné cvičenie, pomocou ktorého si ponaťahujete stuhnuté telo. Je to úžasný komplexný systém, za ktorým sa z ďaleka neskrývajú len ásany, hoci sú veľmi dôležité. Teda, bral som jogu ako únik z reality, dnes už viem že joga je návratom do reality. Každý jeden deň s jogou je plný nových pocitov a nových vecí, vlastností ktoré človek netuší že niekedy predtým mal.

Aštanga joga je dynamický systém, založený na prepojení dychu s pohybom. A pre väčšinu praktizujúcich ľudí je to meditácia v pohybe. Spomenul som, že Aštanga joga nie je z ďaleka len o ásanách a teraz píšem niečo iné. Praktizovanie ásan v prepojení s dychom na jednej vlne je vstupnou bránou do nového sveta. Do sveta poznania samého seba.

Poslanie Vimany nie je mať naplnený rozvrh od rána do večera. Poslanie Vimany je dať každému odvážlivcovi nástroj pomocou ktorého spozná samého seba – ten nástroj sa volá joga.

Na hodinách a kurzoch budem robiť všetko preto, aby som Vám odovzdal učenie tak ako som ho získal. Ja Vám odovzdám nástroj, jogu a tá bude Vaším učiteľom.